Praga - dojazd z lotniska i atrakcje
Praga – złota stolica Czech
Jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast Europy Środkowej, przyciąga rokrocznie ponad kilka milionów turystów, w tym stałe grono polskich podróżników. Praga kusi przepięknym Starym Miastem, przytulną atmosferą i pysznym jedzeniem, podbijającym serca nawet najbardziej wymagających fanów czeskiej kuchni. Miasto, położone malowniczo nad Wełtawą, liczy sobie ok. 10 milionów mieszkańców. Ze względu na charakterystyczną zabudowę, Praga bywa nazywana „miastem czerwonych dachów” lub „miastem stu wież”. Na początku lat 90-ych zabytkowe centrum zostało umieszczone na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Oprócz średniowiecznych zabytków, Praga może pochwalić się także licznymi budowlami w stylu secesyjnym. To tu tworzył – znany też w Polsce – Alfons Mucha, jeden z najbardziej cenionych grafików przełomu XIX i XX wieku.
Transport i transfer z lotniska
Polscy turyści, pragnący zwiedzić Pragę, mają do dyspozycji kilka możliwości transportu. Podróżni często wybierają dojazd pociągiem lub własnym samochodem. Pomimo stosunkowo niewielkiej odległości, coraz bardziej popularny staje się także transport lotniczy. Okazyjne ceny biletów i duża ilość tanich połączeń sprawia, że na lotnisku w Pradze ląduje coraz więcej turystów z Polski. Port lotniczy Praga im. Václava Havla leży ok. 10 km na północny zachód od centrum miasta. Turyści, przylatujący do czeskiej stolicy, mają do dyspozycji komunikację miejską i taksówkową. Podróż autobusem z lotniska do centrum Pragi wynosi od ok. 30 do 50 minut. Przyjezdni, preferujący szybszą podróż, wybierają najczęściej transport taksówkowy.
Talixo taxi oferuje szybkie transfery z lotniska do centrum Pragi. Komfortowy przejazd do hotelu lub dowolnego punktu w mieście przyda się zwłaszcza wtedy, gdy docieramy na lotnisko w godzinach nocnych. Transfer taksówkowy może okazać się też dobrym rozwiązaniem w przypadku posiadania dużej ilości bagażu. Klientom, podróżującym w celach biznesowych, oferujemy m.in. wygodny transport limuzyną lub możliwość zamówienia vana (przy transporcie grupy pracowników). Zamówienie taksówki w Pradze to także dobre rozwiązanie dla turystów, przylatujących na krótki okres czasu a pragnących szybko dotrzeć do atrakcji, umieszczonych poza ścisłym centrum miasta.
Praga – co zobaczyć? gdzie jeść?
Stolica Czech słynie przede wszystkim niezwykle malowniczym Starym Miastem. Większość turystów rozpoczyna zwiedzanie Pragi od jednego z najbardziej rozpoznawalnych symboli tego miasta – Ratusza Staromiejskiego ze średniowiecznym zegarem astronomicznym (tzw. Praski Orloj). Stałym elementem nawet najkrótszej trasy zwiedzania jest też spacer po Moście Karola oraz wizyta w zamku na Hradczanach i w gotyckiej Katedrze Św. Wita. Wskażmy jeszcze kilka praskich miejsc, zdecydowanie godnych naszej uwagi:
- Petřín – jeśli dysponujemy wystarczającą ilością wolnego czasu, wybierzmy się na pieszy spacer na parkowe wzgórze, znajdujące się na lewym brzegu Wełtawy. Wytrwali piechurzy mogą ukoronować swoją wspinaczkę wejściem na wieżę widokową, będącą imitacją wieży Eiffla. Mniej wytrwali mogą skorzystać z regularnie kursującej kolejki linowej.
- Malá Strana – ulubiona dzielnica turystów, kusząca krętymi uliczkami, zabytkowymi kamienicami oraz niezliczoną ilością kafejek oraz sklepików.
- Teatr Narodowy – potężny budynek w stylu neorenesansowym, zbudowany pod koniec XIX wieku. Teatr, budowany ze środków, pochodzących m.in. ze zbiórek społecznych, należy dziś do tzw. narodowych zabytków kultury Republiki Czeskiej.
- Wieża telewizyjna Žižkov – futurystyczna budowla, zbudowana na przełomie lat 80-ych i 90-ych. Popularność przyniosły jej słynne rzeźby „raczkujących dzieci”, wykonane przez Davida Černý'ego.
- Josefov – dawna dzielnica żydowska, znajdująca się na północ od centrum miasta. Z zabytkowych budowli do dziś zachował się ratusz, synagogi i cmentarz żydowski.
- Muzeum Alfonsa Muchy – leżąca w ścisłym centrum miasta mała galeria dzieł jednego z najpopularniejszych czeskich grafików. Miłośnicy secesji mogą zobaczyć w niej m.in. prywatne zdjęcia artysty i pierwsze szkice jego najważniejszych prac.
- Tańczący dom – ciekawy przykład czeskiej architektury współczesnej i jeden z najnowszych symboli Pragi. Budowla, zaprojektowana przez Vlado Milunića i Franka Gehry'ego przypomina swym kształtem dwójkę obejmujących się tancerzy. Stąd też alternatywna nazwa domu – „Ginger i Fred”.
- Zoo w Pradze – praski ogród zoologiczny, założony w 1931 roku, ma obecnie powierzchnię ok. 45 ha. Możemy w nim zobaczyć ponad 4,5 tys. zwierząt. W 2001 roku ogród zasłynął otwarciem hodowli koni Przewalskiego.
Zwiedzanie Pragi najlepiej rozłożyć na kilka dni. Oprócz tradycyjnych zabytków, warto też zainteresować się muzeami, galeriami sztuki czy przedstawieniami teatralnymi. Nie sposób pominąć możliwości odwiedzenia praskich gospód i degustacji najpopularniejszych, czeskich przysmaków: pieczonej kaczki, knedlików, gulaszu. Czeskie piwo i jego zalety to temat na oddzielny wpis. W Pradze warto też spróbować legendarnego absyntu, czyli ulubionego trunku artystycznej bohemy z przełomu XIX i XX wieku. Pomysłów na zwiedzanie tego urokliwego miasta jest mnóstwo, o ile wystarczy nam chęci i pomysłowości. W przypadku braku czasu, polecamy stworzenie szczegółowego planu podróży i skorzystanie z usług Talixo taxi w Pradze.